ODNAWIALNE ŹRÓDŁA ENERGII
Są to źródła energii, których wykorzystywanie nie wiąże się z długotrwałym ich deficytem, ponieważ ich zasób odnawia się w krótkim czasie (surowce odnawialne). Takimi źródłami są między innymi wiatr, promieniowanie słoneczne, opady, pływy morskie, fale morskie i geotermia.
Odnawialne źródła energii zaspokajały w 2016 roku 18,2% zapotrzebowania ludzkości na energię (według REN21, w tym uwzględniono 7,8% zużycia przez tradycyjne opalanie drewnem i innego typu biomasą, oraz 10,4% – nowoczesne technologie OZE), podczas gdy zgodnie z metodologią BP w 2017 roku wskaźnik ten wyniósł 10,4%.
Na początku XXI wieku światowe inwestycje w odnawialne źródła energii rosły w sposób wykładniczy. Było to spowodowane z jednej strony spadkiem ich cen, a z drugiej strony dopłatami wprowadzanymi przez wiele państw. Inwestycje te są przedmiotem toczącej się debaty. Zwolennicy odnawialnych źródeł energii wskazują na problemy związane ze spalaniem paliw kopalnych, stanowiących źródło ponad około 80% energii dla ludzkości: zanieczyszczenie środowiska, globalne ocieplenie i wyczerpywanie się zasobów. Ich przeciwnicy wskazują na wysokie koszty, niestabilność produkowanej energii, dodatkowe koszty ekologiczne i wątpliwy wpływ na zużycie paliw kopalnych.
W Polsce odnawialne źródła energii w 2017 roku, według metodologii BP, zaspokajały około 5,3% zapotrzebowania na energię. Głównymi źródłami są: wiatr i biomasa (w sumie 4,7%) oraz hydroenergetyka (0,6%).
BILANS REALIZACJI PROJEKTU
Założenia bilansu ekologicznego:
1. Dane dotyczące wskaźników emisji (WE) przeliczeniowych na ekwiwalent CO2 pozyskano z aktualnego na dzień złożenia wniosku o dofinansowanie raportu Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami (KOBiZE), tj.: Wartości opałowe (WO) i Wskaźniki emisji CO2 (WE) w roku 2013 do raportowania w ramach Wspólnotowego Systemu Handlu Uprawnieniami do Emisji za rok 2016 oraz Wskaźniki emisyjności CO2 dla energii elektrycznej u odbiorców końcowych na podstawie informacji zawartych w Krajowej bazie o emisjach gazów cieplarnianych i innych substancji za 2014 rok.
2. Emisja CO2 dla źródła ciepła: węgla – 94,73 kg/GJ, prądu elektrycznego 823,257 kg/MWh => 228,68 kg/GJ, biomasa 0 kg/GJ.
3. Sprawność instalacji istniejącej użytkownika do produkcji energii cieplnej założono na poziomie 60%.
4. Sprawność instalacji kotłów na biomasę do produkcji energii cieplnej założono na poziomie 85%.
Wnioski:
Do liczenia zmniejszenia emisji CO2 zastosowano następujący wzór:
Redukcja emisji CO2 w ramach projektu wynosi 460,54 t/rok (62%)